TINY HOUSE SAHİBİ OLMAK İÇİN 10 NEDEN

Özet;

Tiny house denilince belki ilk akla gelen tatil yapmak; ormanlık, sahil kenarı alanlarına giderek buralarda keyifli, huzurlu, benzersiz bir tatilin tadını çıkarmak. Ancak bu mobil evlerin konfor, mobilite ve yeşil enerji konularında sunduğu geniş olanaklar sebebiyle daha fazla fayda sağlayacağı kesin.

Tiny house, aslında bir mobil evden fazlasını sunuyor. Doğru değerlendirildiğinde; hem insanlar için hem de tüzel kişiler için bir çok kullanım alanı sağlıyor.

Detaylı bilgi için makalemizi okuyabilirsiniz.

Okuma Süresi : 5 dk

Kumların üzerinden tiny house

1-Yaza Özel Tatil Planları

Tiny house sahibi olmak, yaz aylarında tatil yapmak için harika bir fırsat sunar. Hem doğayla iç içe bir tatil deneyimi yaşayabilir hem de ekonomik bir seçenekle daha fazla keyifli zaman geçirebilirsiniz. Evinizi kendiniz tasarlayarak, kişisel tatil deneyiminizi şekillendirebilirsiniz.İster rota oluşturun, isterseniz rotasız seyahat edin. Tiny house evinizi istediğiniz göl kıyısına, ormanlık alana, tatil beldesine çekebilirsiniz. Kamp alanlarına katılabilir, sahile yakın bir yerde konaklayabilirsiniz. Mobil evinizle benzersiz bir tatil deneyimi sizleri bekliyor

2-Salgın Döneminde Sığınak Seçenekleri

Pandemi döneminde tiny house, size izole edilebileceğiniz bir yaşam alanı sağlar. Sosyal mesafe kurallarına uyarak, daha güvenli bir yaşam sürebilirsiniz.2020 pandemi süresince bazı insanlar anne babalarını sahip oldukları karavanlara taşıdılar. Böylece tecrit edilmiş bir şekilde, insanlardan uzakta kalmalarını sağladılar. Bu durum hem yaşlılar için hem de çocukları için alternatif bir çözümdü. Tiny house ile benzer çözüm seçeneklerini her zaman hazırda tutmak iyi bir tercih olabilir. Gelecek yıllarda olası bir pandemide; aile yakınlarının bile ayrı odalarda olmaları gerektiği bir zamanda, evde yetişkinler, kapıdaki tiny house içinde ise yaşlı anne babalar güvenle konaklayabilirler.Salgın dönemi bitene kadar şehirden uzakta kalınabilir. Doğayla iç içe bir yaşam alanına sahip olmak, stresli günlerden uzaklaşmanızı da sağlayacaktır.

3-Afet Durumlarında İkinci Ev İmkânı

Tiny house, doğal afetlerde ya da acil durumlarda ikinci bir ev olarak hizmet eder. Acil durum çantanızı alıp evinizi yanınıza alarak, güvenli bir yere geçebilirsiniz. Hareket kabiliyeti sayesinde, herhangi bir bölgede güvenli bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için makalemize göz atın: Afet konteyneri 


Afet konteyneri olarak tiny house

4-Çocuklara Mobil Oyun Alanı (Tüzel Kişi)

Gerek belediyeler gerekse özel işletmeler için herhangi bir etkinlik planında; tiny house mobil evler çocuklara özel kapalı park ve oyun yeri haline dönüştürülebilir. Özellikle 3-4-5 yaşındaki küçük çocuklar için sınırlandırılmış ve güvenli park alanlarına ihtiyaç daha fazla. Bayramlar, sömestr tatili, karne eğlenceleri gibi belediye etkinliklerinde genelde çocuklar karışık bir şekilde oynarlar. Ancak küçük yaştaki çocuklar arada ezilme tehlikesi geçirmekteler. Ayrıca kaybolma durumları yaşanabilmekte. Bu durumda izole bir alan ihtiyacı göz önünde bulundurulduğunda, tiny house küçük çocukların aktivite merkezi olabilir. Kum havuzu, top havuzu şeklinde iç kısmı tasarlanabilir. 

5-Etkinlikler İçin Mobil Sağlık Kabini

Tiny house, toplulukların bir araya geldiği büyük etkinliklerde bir tedavi merkezi veya kan bağışı için mobil sağlık kabini olarak da kullanılabilir. Aslında insanların toplandığı her alanda düşünülebilir. Bir kumsal kenarında, can kurtaranların acil müdahale sonrası kullanacakları bir mobil klinik olarak dahi kullanılabilir.

6-Doping Kontrol Aracı

Her müsabakadan sonra düzenli olarak yapılan doping kontrolleri, spor etkinliklerinin güvenli ve adil bir şekilde yapılmasına yardımcı olur. Tiny house, bu etkinliklerde doping kontrolü için kullanılabilir. Müsabaka sonrası sporcular sırayla doping mobil eve gelerek testlerini verirler. Klimalı, hijyenik, yalıtılmış, konforlu mobil evler sporcular için rahatça dinlenebilecekleri bir yaşam alanı sağlar.

7-Mobil Çözüm Merkezi (Belediyeler İçin)

Belediyeler vatandaşın sorunlarını çözmek, taleplerini dinlemek için tatil günlerinde kalabalık meydanlara mobil çözüm merkezi araçlarını getirmekte ve hizmet kapsamlarını genişletmektedirler. Bu araçlar yerine daha geniş hacim sunan mobil evler tercih edilebilir.

8-Kiralama – Gelir Opsiyonu

Tiny house, kiralama yoluyla ek gelir elde etmek isteyenler için ideal bir seçenektir. Bu evler, turizm bölgelerinde, kamp alanlarında, özel etkinliklerde ve diğer birçok yerde kiralanabilir. Etkileyici bir manzaraya sahip bir konuma tiny house evi sabitleyerek sürekli bir şekilde kiralama yapabilirsiniz.

9-Minimalist Hayata Geçiş Yapmak

Tiny house, minimalist yaşamı deneyimlemek isteyenler için mükemmel bir seçenektir. Bu evler, gereksiz eşyalardan kurtulmanıza ve sade bir yaşam tarzı tecrübe etmenize imkan tanır. Aynı zamanda, küçük bir evde yaşamak, enerji, su ve diğer kaynakların daha verimli kullanmayı gerektirir.

10-Ofis Alanı

Tiny house, evden çalışanlar veya serbest meslek sahipleri için iş alanı olarak kullanılabilir. Özel bir çalışma ortamı ile odaklanmak için sessiz ve sakin bir alan sunar. Yazılımcılar tiny house evleri tercih etmekte ve memnun kalmaktadırlar.

Compare listings

Karşılaştırmak