Tiny House Sahiplerinin Bilmesi Gereken 9 Güvenlik Önlemi

Tiny House güvenliği her mobil ev sahibinin dikkat etmesi gereken önemli bir konu. Çünkü tekerlekli mobil evlerin hemen hemen tüm araçlarla başka bir noktaya götürülebilir olması, güvenlik tedbirlerini biraz daha artırmayı gerektirmektedir.

Evdeyken ve evden uzaklaşırken içinizin rahat etmesi için mutlaka yapmanız gereken ve bilmeniz gereken konuları sizler için bu makalede özetledik.

1- Temel Güvenlik Aracı : Kameralar

Günlük hayatın her alanında görmeye alıştığımız güvenlik kameraları, tiny house için de kullanılmaktadır. Dolayısıyla siz de sabit ve hareketli kameralar ile tek bir noktadan evinizin içini, önünü ve etrafını kontrol edebilirsiniz.
Harekete duyarlı bu kameralar çalışmak için enerji ve internete ihtiyaç duyarlar. Rüzgar ve güneşten elde edilen enerji ile rahatlıkça kesintisiz çalışmasına devam eder. Karşılaştırmak gerekirse güneş paneli daha sık kullanılır.
Birbirine bağlı güneş paneli – modem – kamera ile her an güvenliğinizi kontrol edebilirsiniz.

Not : Akıllı cep telefonunuza yükleyeceğiniz uygulamalar ile uzakta da olsanız tiny house evinizin güvenliğini takip edebilirsiniz.

2- Evi Hareketsiz Hale Getirmek : Kilit Sistemi

Evinizi bir yere kurduktan sonra hareketini kısıtlamak için birkaç farklı kilit yöntemi ile önlem alabilirsiniz.

  • Tekerlekleri jant kısmından kilitleyerek hareketini önleyebilir,
  • Tekerlek kilidi ile bir tekerin hareketini kısıtlayabilir,
  • Römork kilidi bağlantı noktasını kilitleyebilirsiniz.

Köyde, ormanda, merkezden uzak bir noktada olabilirsiniz ancak evin araç bağlantı noktası için mutlaka bir kilit bulundurmanızı tavsiye ederiz. Bağlantı kilidi sayesinde siz evde yokken hırsızlar evinizi bağlantı noktasından sökemez ve sökemedikleri için götüremezler. Bağlantı kilidi, uygun maliyetli ama çok güçlü bir güvenlik yöntemidir.

Tekerleklerin kilitlenmesi hem caydırıcı bir görüntü oluşturur, hem de Tiny House’un iterek veya çekerek hareket ettirilmesini önler.

3- Canlı Güvenlik Sistemi : Köpekler

Bekçi köpekleri siz evden uzakta iken evi korurlar. Bu çözüm caydırıcı ve etkili bir yöntemdir. Diğer yandan bu tedbir kısa süreli bir çözümdür. Evden uzun süre uzak kalacaksanız köpeğin beslenmesi, barınması gibi konular sebebiyle diğer yöntemleri uygulamanız doğru olacaktır.

4- Evin Önüne Araç Park Etmek

Tekerlekli evinizin hareket ettiğinde geçebileceği yola aracınızı park ederek önüne set çekebilirsiniz. Evi götürmek isteyen aracı da hareket ettirmek zorunda kalacaktır.


5- Hareket Ve Ses Sensörleri

İleri teknolojik bir ürün olan hareket ve ses sensörleri, siz evde yokken evinizin içinde veya dışında herhangi bir şüpheli hareket veya ses oluştuğu taktirde alarm çalarak hırsıza karşı caydırıcı olabilir.
Ayrıca bu sensörler telefonunuza bildirim göndermektedir. Bu sayede evinizden çok uzakta bile olsanız gerekli uyarıları 7/24 saat alabilirsiniz.

6- Uyarıcı Etiketler

Evinizin dış kısmına dikkat çekici etiketler yapıştırarak caydırıcı güvenlik tedbiri alabilirsiniz. Birkaç örnek vermek gerekirse; aşağıda belirtilen etiketler asılabilir:

  • Bu ev 7/24 güvenlik kamerasıyla izlenmektedir!
  • Bu evde merkezi güvenlik sistemi vardır!

7- Gps Takip Sistemi

Evinizin gizli bir noktasına gps takip sistemi entegre edebilirsiniz. Evin hareket ettirilmesi durumunda uzaktan bildirim alırsınız. Olası bir hırsızlık durumunda kolluk kuvvetlerine gps sinyallerini göstererek en kısa sürede evinizi bulmanıza imkan sağlar.

Gps sistemler enerjiye ihtiyaç duyarlar. Bu konuda hizmet veren firmalardan bu hizmeti aylık kiralayabilirsiniz veya kendiniz satın alıp uygulayabilirsiniz.

8- Kapıların Güvenliği

Dış kapı güvenliği için şifreyle açılan kilit taktırabilirsiniz. Eviniz dışarıdan daha korunaklı görünür ve standart kapı kilitlerinden daha iyi koruma sağlarlar.

9- Pencere ve Camların Güvenliği

Tiny house, modern ve aydınlık tasarımlar sunarken pencere ve cam kısımlarıyla içeriye temiz hava ve ışık alınmasını kolaylaştırır. Kapılarda da camlı kısımlar olabilir.

Kapılardaki normal cam kısımların arkasına plastik cam monte edebilirsiniz. Bu aynı zamanda yalıtım da sağlar.

Pencere güvenliği için arka taraflarına kilit koyabilirsiniz.

 

Özel Blog Yazılarımıza Göz Atın!​

Tiny house rehberi

Compare listings

Karşılaştırmak