TINY HOUSE

Tiny house taşınırken...
Bir başka tiny house teslim edilmek için yola çıkarken...
İÇİNDEKİLER

Önemli Hatırlatma : Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Özellikle kanunlar ile ilgili kısımlar zamanla değişiklik gösterebilir. Lütfen bir tiny house edinmeden önce arazinin bağlı olduğu belediyeden sorgulama yaparak kanuni olarak bir engel olup olmadığını kontrol edin.

Tiny house; tiny kelimesi İngilizce bir kelimedir ve Türkçe manası küçücük, ufacık, mini anlamına gelir. House kelimesi de İngilizce ’den gelmektedir. Bu iki kelime birleştiğinde ufak, küçük ev manasına gelir.
Hareketli ev, vagon ev, küçük ev, römork ev, konteyner ev, karavan ev diye de ifade edilir. Th genellikle bir römork üzerine inşa edilen, tekerlekler üzerinde duran, 100 metre kareden az yer kaplayan, hareket edebilen bir mobil evdir. Hareketsiz, bir alana ev gibi kurulan, tekerleksiz tiny house modelleri de bulunmaktadır.

Avantajlar +

 • 4 mevsim konaklamaya imkan sağlar.
 • 6 kişiye kadar yaşam alanı sunar.
 • Lokasyon bağımsızdır, istenilen her yere götürülebilir.
 • Alanın fiziksel sınırları, gereksiz eşyalardan uzaklaşmanız için size bir fırsat verir.
 • Ev fiyatlarına göre daha ekonomiktir.
 • Organik tarım ile uyumludur.
 • Evcil hayvan yetiştirmek için uygundur.
 • İmara uygun olmayan arazilerde tiny house alternatif bir çözümdür.
 • Sade bir yaşam için tasarlanmıştır.

Dezavantajlar –                                                                                                             . – Klostrofobi (kapalı alan korkusu) olanlar için uygun olmayabilir.

 • – Geniş ev yaşamından vazgeçemeyenler için alışması zor gelebilir.
 • – Ölçüleri çok büyük değildir. 2.5 metre genişlik, 10 metre uzunluk gibi.
 • – Doğadayken ev etrafında internet çok iyi çekmeyebilir

Özellikler

 • Th her ne kadar mobil özelliklere sahip olsa da nihayetinde bir evdir. Salon, yatak odası, mutfağı ve banyosu ile minimal bir yaşam alanı sunar.
 • Ülkemizdeki modellerine baktığımızda 15-40 metrekare alanlara sahiptirler.
 • Tekerlekli modelleri tekerlekten ötürü belli bir kot farklı ile zemin üzerinde dururlar.
 • Tekerleksiz modeller kurulurken genelde zeminden yükseğe kurulurlar. Çoğu zaman küçük bir merdiven eklentisi ile eve giriş yapılır. Evin tabanı ile toprak zemin arası boşluklu veya odunlarla doldurulmuş şekilde inşa edilebilir.
 • Mobil evler çok kullanışlı tasarımları minimal alanlarda deneyimlemenizi sağlar.
 • Soba, tv, klima, koltuk, ocak, tezgah, pencere, buzdolabı, duşakabin, lavabo, ayna, klozet, havalandırma, jakuzi, perde, yatak, güneşlik, kombi, termosifon gibi standart bir evde bulunan birçok eşya ve malzemeyi bu evlerde görmek mümkündür.
Tiny house 2020 2024 aranma popüleritesi
Tiny House Türkiye Reğabet Oranı

Google Trends adlı siteden aldığımız bu görsel, ülkemizdeki mobil ev akımına olan ilginin son yıllarda arttığını gösteriyor. Özellikle 2020 başından itibaren artan bir grafikle ülkemizde bu hareketli mobil evlere olan rağbetin arttığını söyleyebiliriz.

2019 aralık ayında ilk korona vakasının ortaya çıkması ile birlikte karantina, izolasyon gibi kavramlar hayatımıza giriş birlikte karantina, izolasyon gibi kavramlar hayatımıza giriş yaptı. Hastalığın birkaç ay sonra, 15 martta ülkemize gelmesi ile beraber alternatif sağlıklı yaşam alanlarının önemi arttı. Dünyada belirli bir popülerliğe sahip tiny house, ülkemizde de şartların getirisi ile yaygın hale geldi.
Karantina tedbirleri için alternatif bir yaşam alanı arayanlar için çok iyi bir fırsat ve uzaktan çalışan (remote freelancer) insanlar için ofis olarak kullanılabilmesi bu evleri cazibeli kılıyor. Üstelik normal evlere göre fiyatları gayet ekonomik. 

Tiny House Çeşitleri / Ev Modelleri

 • Tekerlekli, hareketli evler
 • Tekerleksiz, hareketsiz, sabit evler
Tekerlekli olanlar mobil oldukları için istenilen araziye araç yardımı ile çekilebilirken tekerleksiz th modelleri 1 kez kurulum yapılan ve sabit olarak duran evlerdir.
Ahşap tiny house ev
Tiny house banyo
Tiny house salon
İki katlı tiny house modeli

Tiny House – Karavan – Bungalov Farkları

Bu 3 kavram birbirine yakın olsa da aralarında önemli farklar bulunur. Tekerlekli olması bakımından tiny house ile karavan birbirine benzerken, sabit tiny house ile bungalov arasında farklar vardır.

Vagon ev ve karavanlar tabiatın her alanında (ormanlar, göl kenarları, yaylalar, köyler vb.) konaklamaya imkan sağlarlar. Büyüklükleri birbirlerine yakındır. İç kısımlarda ortak yaşam alanları sunarlar. Yasal olarak hepsi çekme karavan statüsündedir.
Çekme karavan
Bu makale kapsamında olmayan bir de motokaravan vardır. Bu tip karavan motoru, direksiyonu, vitesi olan yakıtla ilerleyen okul servis aracı büyüklüğünde bir araçtır. Tiny house başka bir araç vasıtasıyla (tır, vinç, kamyonet, otomobil vb.) taşınırken/çekilirken, motokaravan kendisi hareket edebilen bir mobil ev çeşididir. Ayrıca çekme karavan vergiden muaftır, motokaravan mtvye tabidir.

Tekerlekli olmayan tiny house modelleri ile bungalov evler uzaktan bakıldığında çok net ayırt edilirler. Bungalov evler genelde üçgen biçimde ve yüksek tavanlı olarak inşa edilirler. Bağ evi olarak da adlandırılırlar. Vagon evler hafif çelik malzemeden yapılırken bungalov evler tamamen ahşaptan imar edilir.
Bungalov ev

Tiny House hayatına dair bilgiler
Tiny House Hayatı

B U N L A R I  B İ L İ Y O R  M U S U N U Z ?
Evinizden mobil evinize eşya taşımadan önce en, boy ve yükseklik uzunluklarını mutlaka ölçün.
Mobil ev satın almadan önce mutlaka kiralayın ve bu deneyimi yaşayın.
Uzun süreli konaklama yapacaksanız şebekeden elektrik çekme ve kanalizasyon bağlantısı seçeneklerini değerlendirin.
Tekerlekli evinizi götüreceğiniz uygun bir yeri önceden ayarlayın. Bu Tiny house köyü, kiralık arsa veya kendi tarlanız olabilir.
Evinizde bulunan temiz ve kirli su tanklarının seviyelerini düzenli kontrol edin.
Evinizi tenha, ıssız yerlerde bırakmayın. Evden uzaklaşma planlarınızı uzaktan kontrol edebileceğiniz güvenlik sistemleriyle destekleyin. Tatilde içiniz rahat olsun.
Olabildince açık havada bulunun, temiz hava alın, toprakla temas halinde olun. Güneşin, etraftaki canlılığın, doğanın tadını çıkarın. Sadece ihtiyaç anlarında evi kullanın.
Geceleri ve soğuk geçebilecek günler için webasto tarzı ısıtıcı sistemleri hazır bulundurun.
Tiny house evinizi aracınıza bağlamadan önce tekerleklerinin şişik durumda ve plakasının okunur olmasına dikkat edin.
Tatile çıkmadan önce evin muayenesinin bitmemiş olduğuna emin olun.
Tiny house evinizi istediğiniz zaman noter üzerinden satabilirsiniz. Araba satışı gibi kolay bir işlemdir.
Evde mutlaka bir yangın tüpü bulundurun.
Evde mutlaka acil yardım çantası bulundurun.
Araç ve ev bağlı bir şekilde yüksek hızda gitmeyin.
Eğimli virajlarda ve sathı bozuk yollarda dikkatli sürün.

Yasal Konular

Cumhurbaşkanlığı mevzuat bilgi sistemi websitesine girerek veya burayı tıklayarak karayolları trafik yönetmeliğine ulaşabilir, maddeleri okuyabilirsiniz.

Tiny house bu yönetmelikte yapılan römork tanımlarına uymaktadır.

Römork: Motorlu araçla çekilen insan veya yük taşımak için imaledilmiş motorsuz bir araçtır.

Yönetmeliğin ilgili kısmında (Ek: RG-11/04/2003-25076) Araç sınıfları başlığı altında çekme karavanlara ait tanım ve çeşitlerine göre:

O Sınıfı – Bir motorlu araç tarafından çekilen römork veya yarı römork motorsuz yük taşıma araçlarıdır.

Tiny House İmar İzni

Normal evler için imar izni gerektiği gibi ev statüsünde olan tekerleksiz mini evler için de gerekir. Ancak tekerlekli, taşınabilir tiny house modelleri için imar iznine gerek yoktur.

Tiny House Ölçüleri

Ulaştırma, Denizcilik Ve Haberleşme Bakanlığı tarafından resmi gazetede yayımlanan araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü Ve Usuller İle Tartı Ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik 5. maddesine bir göz atalım :

 • MADDE 5 – (1) Karayollarında seyreden araçların yüklü ve yüksüz olarak uyacakları boyutların ve bu araçların karayolu yapısına zarar vermeden güvenle seyredebilecekleri ağırlıkların aşağıda belirtilen şartlara uygun olması zorunludur.
 • Araçların azami genişliği : 2,55 metre
 • Araçların azami yüksekliği : 4,00 metre
 • Araçların azami uzunluğu : 22,00 metre

Mobile evinizi A noktasından B noktasına taşımak için yasal ölçü sınırları bu şekildedir. Bu bilgilere göre modüler ev en fazla 2.55 metre genişliğinde olmalı ki trafiğe çıkabilsin. Yükseklik konusunda ise bu sınırları aşmak mümkündür. Çözümü şu şekildedir, örneğin 2. katı başka bir tıra yükleyip taşıyabilirsiniz. Uzunluk konusunda genelde 10 metreden uzun tiny house modeli azdır. Minimalist bir yaklaşıma 22 metre th uygun değil.  Maliyet yüksekliği, taşıma güçlüğü ve uygun alan sorunu yaşanabilir.

Tiny House Ruhsatı

Tekerlek üzerine inşa edilen bu evler için belediyeden ruhsat alınmasına gerek yoktur. Trafikten alınan ruhsat yeterlidir.

Tip onay belgesi alınan karavanlara plaka eklenir. Böylece trafiğe çıkabilir hale gelir.

Tiny House Cezası

Eğer mobil evinizi taşırken polis durdurup muayene kontrolü yaparsa ve muayenesi yapılmamışsa ceza tahakkuk edebilir. Düşük bir ihtimalde olsa satın aldığınız tekerlekli ev eğer karayolları trafik yönetmeliğinde belirlenen ölçülerden fazla ise bu durumda bir ceza tahakkuk edebilir. Ancak bu düşük ihtimaldir, çünkü firmaların üretim ölçüleri kanunda belirtilen kıstaslara göredir. Merlin Yapı olarak müşterilerimiz için yasal mevzuatları takip ediyor, üretimlerimizi kurallara göre gerçekleştiriyoruz.

Tiny House Muayene ve Mtv

750 kilograma kadarki çekme karavanlar için muayene şartı bulunmaz. 750 kg üzeri çekme karavanlar için ise yıllık TUVTÜRK muayenesi söz konusudur. Mobil evi bir noktadan başka bir noktaya taşımak için mutlaka muayenesinin yapılmış olması gerekir. Evinizi satın alındıktan sonra 1 sene muayenesi geçerlidir. 1 sene sonunda tekrar muayenesi yapılır. Eğer birkaç yıl başka bir noktaya taşınmayacaksa trafikten çekilir ve böylece yıllarca muayene yapmaya gerek kalmaz. Bu işler noterden yapılır.

Hiçbir çekme karavan motorlu taşıtlar vergisine tabi değildir.

Tiny House Yönetmelik

Th yönetmeliği adında tanımlanmış bir yönetmelik mevcut değildir. Ancak tekerlekli modelleri için karayolları trafik yönetmeliği maddeleri belirleyici olurken tekerleksiz sabit modüler evler için imar yönetmeliği söz konusudur.

Tiny House Su

Su insan yaşamı için vazgeçilmez, temel bir unsurdur. Her yaşam alanında olduğu gibi bu mini evlerde de su kullanımı günlük olarak devam eder.

Bu vagon evlerde temiz suyu tedarik etmek amaçlı birkaç yöntem vardır.

 • Şebeke suyuna bağlantı yapmak
 • Su kuyusu açıp bağlantı sağlamak
 • Dahili su tankına dolum yapmak

Sabit mini evlerde ilk 2 seçenek değerlendirilebilir. Mobil evlerde ise genellikle içerdeki birkaç tonluk su tankı doldurulur ve bitene dek kullanılır.

Su mutfakta ve tuvalette kullanılır. Kirli su pis su tankına aktarılır. Bu tank birkaç günde bir doldukça uygun bir kanalizasyon sistemine dökülerek yer açılır. Bu döngü evde kalındıkça devam eder.

Katı tuvalet atıklarının çözülmesi için kimyasal sıvılar kullanılır. Bu sıvılar yardımı ile katı formlar sıvı hale geçer ve pis su tankında sadece sıvı pis su vardır. Bu su periyodik olarak tahliye edilir.

Not; mutfaktan çıkan kirli su arıtılarak bahçe sulamasında kullanılabilir.

WC : Tuvalet kullanımında, giderlerin tıkanmaması için içine tuvalet kağıdı vb. maddeler atılmamalıdır. Pis su tank seviyesi kontrol edilmeli ve düzenli olarak boşaltılmalıdır.

Tiny House Elektrik

Elektrik, su kadar önemlidir. Aydınlatmalardan mutfak aletlerine her yerde elektrik kullanılır. Sabit evlerde şehir şebekesi kullanılırken mobil mini evlerde genelde güneş paneli kullanılır. Rüzgar paneli de eklenebilir. Üretilen elektrik akülerde depolanır. İhtiyaç halinde yükseltici ile 220 volta yükseltilerek kullanılır. Enerji durumunu kontrol etmek için ev içine kontrol paneli yerleştirilir.

Güneşten elde edilen elektrik miktarı, panellerin güneş almasına bağlıdır. Zamanla panellerin üzeri yapraklarla veya tozlarla kapanabilir. Bu yüzden panel yüzeylerinin temizlenmesi gerekebilir.

Detaylı bilgi için tiny house elektrik rehberi makalemize göz atın!

 

Tiny House Kiralama

Bazı firmalar mobil otel şeklinde hizmet vermektedirler. Bir mini ev satın almadan önce bu otellerde kalarak deneyim kazanabilirsiniz. Th köyü : Birden çok mobil ev modelinin bir arada durabildiği, komşuluk yapabildiği bu tip köyler giderek yaygınlaşmaktadır. Alan kiralayarak buralarda tatilinizi geçirebilir, yeni komşular edinebilirsiniz.

Tiny House Ofis

Evden çalışan (remote freelancer) insanlar için tiny house bir ofise olarak kullanılabilir. Sessizlik ve sadelik işe odaklanmayı kolaylaştırır. Yazılımcılar tiny house içinde çalışabilirler. Burada dikkat edilmesi gereken konu aktif internet bağlantısının sürdürülebilir olmasıdır. Orman içinde, şehirden uzak alanlarda internet iyi çekmez ve kopmalar yaşanabilir. Bu yüzden evi alana getirmeden önce internet hız testi yaptırmak gerekir.

Tiny House Şikayet

Th şikayet metinlerini internet üzerinde okuduğumuzda en çok şikayetin kiralama konusunda geldiği görülmektedir. Temizlik kurallarının önemsenmemesi, evin diğer evlere çok yakın olması, gürültü kirliliği, yapı üzerindeki korozyonlar başlıca şikayet konularıdır. Evin küçük olması ile ilgili de şikayetler gelmektedir. Bu yüzden mutlaka ev satın almadan önce mutlaka kiralama yaparak bu deneyimi yaşamanızı Merlin Yapı – Hibrit House ailesi olarak tavsiye etmekteyiz.

Tiny House Tatil

Böyle bir evde tatil yapmak oldukça keyiflidir. Doğa ile iç içe vakit geçirmenizi sağlar, daha az eşya, daha az alan kullanarak hayatınızı devam ettirebilirsiniz. Sadeliğe alışırsınız. Geceleyin yıldızları izleyerek uykuya dalabilirsiniz, sabah kuş sesleriyle güne başlarsınız. Her yıl bir başka şehirde, bir başka alanda tatil yapabilirsiniz. Köyünüzde eski bir eviniz varsa onun yanına bu harika tasarımlı modern evinizi yerleştirebilirsiniz.

Tiny House Gaz

Gaz ocak ve odaları ısıtmak için kullanılabilir. Bunun için bir aygaz tüp kullanılmaktadır.

Tiny House İmalat

Th imalatı multidisipliner bir mühendislik çalışmasını gerektirir. Ev zemin, duvarlar, tavan, pencere gibi detaylardan oluşur. Her kısım için kullanılacak malzemelerin niteliği belirlenirken korozyona uğrama ve dayanıklılık hesaplamaları yapılır. Ayrıca iç ısının korunması, dış ortamın baskın sıcaklığından olabildiğince az etkilenmek için profesyonel bir fizibilite çalışması yapılır.

Her lokasyona aynı ev yapılmaz. Denize yakın yerlerde neme ve tuza dayanıklı özel kaplamalar tercih edilirken sert kış koşullarının olduğu alanlarda yüksek yalıtım sağlayan malzemeler kullanılır.

İmalat, sadece hafif çeliğin diğer bileşenlerle kaynatılıp birleştirilmesi değildir. Üretilen evin sürdürülebilir bir ev yaşamı için uygun olması gerekir. Bu yüzden imalat güvenlik, sağlamlık ve konfor üzerine kurulmalı ve sürdürülebilirlik sağlanmalıdır.

Tiny House Tasarruf

Tasarruf, bu sade evlerin temel çıktılarından biridir. Daha az eşya, daha küçük alan, daha az enerji tüketimi ve zaman tasarrufu sağlar.

Alan ortalama 25-30 metrekare olduğu için sadece gerekli eşyaları evinizde tutarsınız.

Alan küçüktür, her konuda daha az masraf üretir.

Enerji üretimi sınırlı olduğundan dengeli ve ekonomik bir tüketimi tetikler.

Zaman tasarufu ; 8. kattaki apartman dairesine giriş çıkış 15 dakika sürebilirken mini evinize giriş çıkış 30 saniye ancak sürer.

Tiny House Güvenlik

Evinizin daha güvenli olması için internete bağlı güvenlik kamera sistemleri kullanabilirsiniz. Evden uzakken bağlantı kurarak evinizi izleyebilirsiniz. Eve bir yabancı yaklaştığında telefonunuza bildirim gelmesini sağlayabilirsiniz.

Doğadaki hayvanlara karşı tedbirler almalısınız. Geceleyin tüm camları ve kapıları kapatarak evin içine sivrisinek, karınca gibi hayvanların girmesine engel olabilirsiniz. Özellikle geceleri sivrisinekleri engellemek için sineklik kullanmalısınız.

Özel Blog Yazılarımıza Göz Atın!

Compare listings

Karşılaştırmak